Vesti EURO 2024

(KRAJ) Francuska pala u Minhenu, Španija je u finalu Evropskog prvenstva

09.07.2024 22:42
Fudbalska reprezentacija Španije slavi plasman u polufinale EURO Tanjug/AP Photo/Manu Fernandez
Fudbalska reprezentacija Španije slavi plasman u polufinale EURO

Prvi polufinalni meč Evropskog prvenstva na programu je večeras u Minhenu, gde će od 21 sat uz direktan prenos na Areni 1 Premium snage odmeriti reprezentacije Španije i Francuske.

Dve ekipe koje su i bile viđene u ovaj fazi takmičenja, izlaze na slavnu "Alijanc arenu" i navijači u Minhenu bi trebalo da uživaju u pravom fudbalskom spektaklu.

Francuska je opravdala ulogu jednog od glavnih favorita na EURO. Nošena stamenom odbranom, primivši samo jedan gol na takmičenju, ekipa Didijea Dešana dogurala je do same završnice i večeras će imati ubedljivo najteži ispit do sada.

Španija je jedina ekipa koja je ostvarila svih pet pobeda do sada i posle trijumfa nad Nemačkom, uz napadački skromne "trikolore", slovi za glavne favorite na turniru. Ali će to morati da dokažu i u Minhenu.

Ovo će biti njihov četvrti duel na Evropskim prvenstvima. Do sada su dva puta slavili Francuzi uz remi i pobedu Španije, dok je njihov najpoznatiji meč odigran u finalu 1984. godine, kada su "Galski Petlovi" nošeni Platinijem i Belonom osvojili prvi titulu evropskog prvaka pred svojim navijačima.

Valja napomenuti da svaki put kada su se ovi timovi sastajali u nokaut fazi EURO, pobednik tog meča bi na kraju osvajao takmičenje (Francuska 1984. i 2000, a Španija 2012. godine), pa ostaje da se vidi hoće li to biti slučaj i ove godine.

Bitna stavka za večerašnji susret biće izostanci igrača. Španci će igrati bez suspendovanih Karvahala i Le Normana, a vrlo verovatno i bez povređenog Pedrija, dok će Francuzi biti kompletni.

ŠPANIJA - FRANCUSKA 2:1 (2:1)

ŠPANIJA (4-2-3-1): Simon - Navas (58. Vivijan), Naćo, Laport, Kukurelja - Rodri, Ruiz - Jamal (90+3. Zubimendi), Olmo (77. Merino), Vilijams (90+3. Tores) - Morata (77. Ojarzabal).

FRANCUSKA (4-3-3): Manjan - Kunde, Upamekano, Saliba, Ernandez - Kante (62. Kamavinga), Čuameni, Rabio (62. Barkola) - Dembele (79. Žiru), Kolo Muani (62. Grizman), Embape.

(UŽIVO) Španija - Francuska

09.07.2024. 22:57

Kraj utakmice - Španija je u finalu!

Gotova je utakmica u Minhenu!

Španija je prvi učesnik finala Evropskog prvenstva, gde će čekati pobednika meča Holandija - Engleska.

Imala je Francuska svoje šanse na "Alijanc areni", ali ne i raspoloženog strelca u drugom poluvremenu.

Sa druge strane, Španija je odigrala pametno i strpljivo. Nije jurila rezultat posle preokreta u prvih 45 minuta, već je čekala šansu iz kontri. Dobrom odbranom Francuska je odbila nalete rivala, pa se "furija" okrenula defanzivi i sa takvim pristupom sačuvala je gol i bezecovala mesto u finalu.

09.07.2024. 22:54

90+: Grizman za malo kratak

Imala je Francuska možda i poslednju priliku na utakmici. Pokušao je Grizman glavom, ali je lopta završila na spoljem delu mreže.

Čeka se poslednji zvižduk.

09.07.2024. 22:50

Igraće se još pet minuta u Minhenu

Teče vreme Francuzima, koji uprkos svim naporima, ne uspevaju da naprave iskorak u finišu i možda uvedu meč u neizvesnu završnicu.

Utisak je da su ostali bez snage.

Slaba je kretnja u napadu, ne uspevaju u ovim trenucima da oduzmu loptu Španiji i naprave višak na drugom delu terena.

Sa druge strane, Španija čuva loptu i rezultat, a od mesta u finalu deli je pet minuta.

09.07.2024. 22:45

87. minut: Veliki promašaj Mbapea, Španija pred pobedom

Mogao je Mbape da uvede meč u neizvesnu završnicu.

Prošao je napadač Real Madrida po boku i okušao sreću sa ivice šesnaesterca, ali je poslao loptu iznad prečke.

Velika prilika za Francuze otišla u nepovrat i pitanje je još koliko će ovakvih šansi imati do kraj obzirom da je istekao 87. minut.

09.07.2024. 22:41

81. minut: Umalo 3:1 za Španiju

U jeku inicijative Francuza, Španija je napravila dobru priliku za gol, a meč u Minhenu mogao je da reši Jamal.

Na gotovo identičan način kod izjednačujućeg pogotka Španije, ušao je u priliku fudbaler Barselone.

Šutirao je sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta prohujala iznad prečke.

09.07.2024. 22:35

75. minut: Loša reakcija Ernandeza

Još jedna propuštena prilika za Francuze.

Posle velike gužve u šesnaestercu, lopta se odbila Ernandezu na ivici kaznenog prostora, ali je loše reagovao fudbaler Milana. Šutirao je jako i neprecizno, preko gola.

Bila je ovo najveća prilika za Francuze u drugom poluvremenu.

09.07.2024. 22:33

71. minut: Greše Francuzi pred golom Španije

Nova prilika za Francuze.

Odlično je po levoj strani prošao Barkola, ali je loše proigrao Mbapea u šesnaestercu rivala.

Španija uspela da otkloni opasnost bez previše muke.

09.07.2024. 22:26

64. minut. Trostuka izmena u taboru Francuske

Trostruka izmena u taboru Francuske.

Nema puno vremena Dešan, pa je napravio nekoliko izmena u napadu.

Umesto Rabioa, Kantea i Kolo Muanija, u igri su Kamavinga, Barkola i Grizman.

09.07.2024. 22:23

63. minut: Španci čuvaju gol, Francuzi u naletu

Sve veća ofanziva Francuza u ovim momentima.

Prete "trikolori" brzim kontrama i kvalitetnom igrom po boku, ali prete i iz prekida.

Za sada deluju opasnije Francuzi. Igraju sa većom željom. Španija se dobro brani i pokušava da umrtvi igru, ali se ne daju "trikolori", koji još uvek nisu spremni da se oproste od Evropskog prvenstva.

09.07.2024. 22:18

57. minut: Prekid u Minhenu, navijač na terenu

Iako je UEFA najavila oštre sankcije, navijači i dalje prave problema tokom EURO.

Biće sada posla i za redarsku službu u Minhenu, pošto je jedan navijač uleteo na teren. Međutim, on je ubrzo ispraćen sa stadiona, a utakmica je nastavljena.

Kako se vidi na slici, u pitanju je fan francuske reprezentacije, odnosno Kilijana Mbapea...

09.07.2024. 22:13

53. minut: Ofanziva Francuza

Evo i prvih uzbuđenja pred golom Španije u drugom poluvremenu.

Odlično je skočio Čuameni posle ubacivanja iz ugla. Pokušao je glavom fudbaler Real Madrida, ali je šutirao direktno u golmana Francuske, koji je bio dobro postavljen.

Ostaje 2:1 za Španiju. Nešto ofanzivnija igra Francuza u ovim trenucima.

09.07.2024. 22:05

Počelo je drugo poluvreme

Drugo poluvreme na "Alijanc areni" već je u toku, da vidimo kakva će biti reakcija Francuza.

Nije bilo izmena, oba selektora zadržala su iste postave.

09.07.2024. 21:51

Vođstvo Španije na poluvremenu

Završeno je prvih 45 minuta u Minhenu.

Gledali smo sadržajno poluvreme. Francuska je prvi put na takmičenju postigla gol iz igre, da bi Španija ipak otišla na odmor sa prednošću.

Francuska je vodila glavnu reč na startu utakmice, posle je Španija preuzela konce igre i za četiri minuta stigla do preokreta.

Najpre je Jamal postigao spektakularan gol za izjednačenje, da bi preokret, ispostaviće se, doneo Olmo, iako je gol prvo pripisan Kundeu.

09.07.2024. 21:46

41. minut: Jamal rekorder EURO

Sa 16 godina i 363 dana, fudbaler Barselone postao je najmlađi strelac u istoriji Evropskih prvenstava.

Poveli su Francuzi u Minhenu 1:0 golom Kolo Muanija, da bi u 21. minutu Španija došla do izjednačenja preko Jamala.

Tinejdžer španske reprezentacije postigao je spektakularan pogodak sa 25 metara, a tim pogotkom, ispistao je istoriju EURO, oborišvi pređašnji rekord Johana Vonlantena iz Švajcarske (18 godina i 141 dan).

09.07.2024. 21:40

33. minut: Dinamično u Minhenu

Gledamo izuzetno sadržajnu utakmicu u Minhenu.

Nešto bolja igra Španaca u ovim trenucima, koji su za svega četiri minuta režirali preokret.

Sa druge strane, ni Francuska nije bezopasna. Igraju "trikolori" ofanzivno. Na sve načine pokušavaju da dođu do izjednačenja, ali nemaju konkretne ideje u završnici.

09.07.2024. 21:37

09.07.2024. 21:29

09.07.2024. 21:27

25. minut. GOOOL! Preokret Španije, strelac Olmo

Preokret Španije u Minhenu za samo četiri minuta.

Posle spektaklularnog pogotka Musijale, autogol postigao je Žil Kunde.

Velike zasluge za vođstvo Španije idu Daniju Olmu, koji je praktično sve odradio, ali je gol na kraju "pripisan" Kundeu.

Defanzivac Španije postavio je nogu u nameri da zaustavi udarac Olma, ali je samo skrenuo loptu u sopstvenu mrežu.

09.07.2024. 21:25

21. minut: GOOOL! Izjednačenje Španije, strelac Jamal

Spektakularan pogodak Lamine Jamale za 1:1 u Minhenu!

Izjednačili su fudbaleri Španije nakon sjajne "kifle" Jamala sa 25 metara od gola Francuske.

Golman Francuske ništa nije mogao, lopta, koja je išla više od 100 km/h, završila je uz stativu.

09.07.2024. 21:20

09.07.2024. 21:19

14. minut: Požuteo Navas

Hesus Navas požuteo je nakon oštrog uklizavanja.

Rabio je završio na zemlji na nekih 20-ak metara od gola Španije.

Delovalo je da će Francuzi moći da zaprete sa te pozicije, ali su loše izveli slobodan udarac.

09.07.2024. 21:12

9. minut: GOOOL! Vodi Francuska! strelac Kolomuani

Prvi gol iz igre za Francusku na EURO!

Nakon odlične asistencije Mbapea, Kolomuani postigao je gol glavom i doveo "trikolore" u vođstvo.

Postojala je sumnja da je Mbape u začećku akcije prihvatio loptu rukom, ali je uprkos negodovanju španskih igrača, sudija pokazao na centar.

Francuska vodi 1:0!

09.07.2024. 21:08

5. minut: Prvo uzbuđenje u Minhenu

Prvi ozbiljniji napad na utakmici imali su Španci. Centrirao je lepo Jamal sa boka, pronašao je Ruiza u šesnaestercu Francuske, ali je vezista Pari sen Žermena slabo zahvatio loptu glavom.

Ostaje 0:0. Utakmica u Minhenu počela je dinamično.

09.07.2024. 21:02