srb
• najnovije
Vesti EURO 2024

(KRAJ) Švajcarska - Italija (2:0): Šampion Evrope završio takmičenje, Švajcarska je prvi četvrtfinalista Coca Cola Euro 2024

29.06.2024 19:33
Fudbaleri Italije u osmini finala igraju protiv Švajcarske Tanjug/AP Photo/Matthias Schrader
Fudbaleri Italije u osmini finala igraju protiv Švajcarske

Nakon dva dana pauze, Evropsko prvenstvo je ponovo u centru pažnje. Nokaut faza počinje utakmicom između Švajcarske i Italije od 18 časova na "Olimpijskom stadionu" u Berlinu. Obe reprezentacije su grupnu fazu završile na drugom mestu, a pobednik večerašnjeg duela će u četvrtfinalu čekati boljeg iz meča između Engleske i Slovačke.

Švajcarci i Italijani su se nedavno susreli u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. U obe utakmice su odigrali nerešeno, a Švajcarska je prošla kao prvoplasirana na Mundijal sa dva boda više od "azura". Poslednji susret na Evropskom prvenstvu ova dva nacionalna tima završen je trijumfom Italije.

Reprezentaciju sa Apeninskog poluostrva je tada predvodio Roberto Manćini, a Italija je pod njegovim vođstvom slavila protiv Švajcarske 3:0 na prvenstvu Evrope 2021. godine. Kasnije su "azuri" osvojili turnir i po drugi put u istoriji postali evropski šampion.

Sve mečeve nokaut faze Evropskog prvenstva možete pratiti u direktnom prenosu na kanalima TV Arena sport.

Švajcarska - Italija 2:0 (1:0)

Berlin
Stadion: "Olimpijski stadion"
Sudija: Simon Marčinjak (Poljska)
Strelci: Frojler 38, Vargas 46.

Švajcarska (3-4-3): Zomer – Šer, Akanđi, Rodrigez – Ebišer (od 92. Štefen), Frojler, Džaka, Rider (od 71. Stergiju) – Vargas (od 71. Cuber), Embolo (od 77. Dua), Endoje (od 77. Sijero).

Italija (4-3-3): Donaruma – Di Lorenco, Manćini, Bastoni, Darmijan (od 75. Kambijaso) – Kristante (od 75. Pelegrini), Fađoli (od 86. Fratezi), Barela (od 64. Retegi) – Kijeza, Skamaka, El Šaravi (od 46. Zakanji).

(UŽIVO) Švajcarska - Italija

29.06.2024. 19:53

Kraj utakmice, Švajcarska je prvi četvrtfinalista!

Sudija Marčinjak svira kraj utakmice, Švajcarska je prvi četvrtfinalista.

29.06.2024. 19:51

Nadoknada vremena iznosi dva minuta

Nema više vremena za Italiju. Nadoknada vremena iznosi dva minuta.

29.06.2024. 19:48

87. minut: Italijani traže penal

Bilo je igranja rukom defanzivca Švajcarske u kaznenom prostoru. Italijani traže penal, ali Simon Marčinjak ne pokazuje na "belu tačku".

29.06.2024. 19:44

83. minut: Švajcarska propušta priliku da zatvori meč

Imao je Stiven Cuber priliku da stavi tačku na ovaj meč, ali je ipak šutirao pored gola Đanluiđija Donarume.

29.06.2024. 19:42

82. minut: Sve manje vremena za "azure"

Osim stative koju je pogodio Đanluka Skamaka, Italija nije pretila previše u drugih 45 minuta. Aktuelni šampion Evrope pred ispadanjem.

29.06.2024. 19:34

74. minut: Stative Skamake

Konačno nešto konkretno od "azura". Zakanji je spustio loptu glavom za Skamaku, a napadač Atalante je šutirao iz prve i pogodio stativu.

29.06.2024. 19:30

70. minut: Italija potpuno bezopasna

Preuzela je Italija posed lopte, ali su "azuri" u potpunosti bezopasni po gol Jana Zomera.

29.06.2024. 19:22

Statistika ide u prilog rezultatu

Švajcarska je čak 13 puta šutirala ka protivničkom golu, uz četiri udarca u okvir gola. Sa druge strane Italija je ukupno tri puta uputila udarac ka golu Jana Zomera.

29.06.2024. 19:19

59. minut: Potpuna kontrola ekipe Murata Jakina

Švajcarska u potpunosti kontroliše meč. Osim greške Akanđija, Italija nije uspela da zapreti protivniku u drugom poluvremenu.

29.06.2024. 19:12

51. minut: Umalo autogol Akanđija

Greška odbrane Švajcarske! Akanđi umalo savladao Zomera nepreciznim dodavanjem, ali je lopta ipak pogodila stativu. Ostaje 2:0.

29.06.2024. 19:06

46. minut: GOOOL! Ruben Vargas duplira prednost Švajcarske!

Samo što je počelo drugo poluvreme, Švajcarska je duplirala prednost. Ruben Vargas je vrhunskim šutem sa ivice kaznenog prostora savladao Donarumu.

Počinje drugo poluvreme

Počinje drugo poluvreme, a sada će prvi napad imati reprezentacija Italije. Lućano Spaleti je napravio jednu izmenu. Stefan El Šaravi napušta teren, dok je umesto njega u igri Matija Zakanji.

29.06.2024. 18:48

Kraj prvog poluvremena

Simon Marčinjak je odsvirao kraj prvog poluvremena. Švajcarska je bila znatno bolja u prvih 45 minuta i pravo je čudo što ekipa Murata Jakina nema dva gola prednosti.

29.06.2024. 18:47

46. minut: Nova intervencija Donarume

Švajcarska je mogla lako da stigne do dva gola prednosti. Rider je šutirao direktno iz slobodnog udarca, a Donaruma je uz pomoć stative uspeo da sačuva gol Italije.

29.06.2024. 18:42

42. minut: Švajcarci su se povukli

Švajcarska se svesno povukla nakon pogotka. Ostalo je još svega nekoliko minuta do kraja poluvremena i ekipa Murata Jakina želi da ode na pauzu sa vođstvo.

29.06.2024. 18:38

37. minut: GOOOL! Remo Frojler donosi prednost Švajcarskoj!

Branili su se nekako Italijani do 37. minuta, ali je odlična kretnja Rema Frojlera dovela do toga da se Švajcarac nađe sam na šest metara i smesti loptu iza leđa Donarume.

29.06.2024. 18:36

35. minut: Žuti karton za Barelu

Igrač Intera je izgubio loptu na sredini terena, a zatim u želji da brzo povrati posed, napravio faul. On je prvi igrač na ovoj utakmici koji je zaradio javnu opomenu.

29.06.2024. 18:33

32. minut: Potpuna inicijativa Švajcaraca

Od šanse Kijeze, samo se pred jednim golom igra. Švajcarska kontroliše ritam i konstantno napada. Italija ne uspeva da iznese loptu, već su defanzivci primorani dugim loptama da traže napadače.

29.06.2024. 18:27

26. minut: Preti i Kijeza

Prva konkretna prilika za Italijane. Federiko Kijeza je prešao na desnu stranu i driblingom doveo sebe u dobru poziciju za šut, ali je defanzivac Švajcarske izblokirao njegov pokušaj. Italija će imati korner.

29.06.2024. 18:24

24. minut: Donaruma čuva Italijane

Bril Embolo je imao odličnu priliku u 24. minutu. Imao je situaciju jedan na jedan sa protivničkim čuvarom mreže, ali je Đanluiđi Donaruma upisao odličnu intervenciju i sačuvao gol Italijana.

29.06.2024. 18:19

18. minut: Oslobađaju se "azuri" pritiska

Nakon nepovezane igre u prvih 15 minuta, čini se da se Italijani polako oslobađaju pritiska.

29.06.2024. 18:12

12. minut: Švajcarci konkretniji

Iako su izabranici Murata Jakina trenutno konkretniji rival, i dalje nisu uspeli da ozbiljnije ugroze Đanluiđija Donarumu.

29.06.2024. 18:07

6. minut: Bez većih šansi na startu utakmice

Obe reprezentacije su ušle oprezno u meč i za sada nema većih prilika. Deluje da Švajcarska igra nešto smirenije i vrši blagi pritisak na odbranu Italije.

29.06.2024. 18:00

Počela je utakmica u Berlinu

Počela je utakmica u Berlinu, a prvi napad će imati fudbaleri Švajcarske.

29.06.2024. 17:40

Pobednik večerašnjeg duela čeka boljeg iz duela Engleske i Slovačke

Pobednik na utakmici Švajcarska - Italija će u četvrtfinalu čekati boljeg iz duela Engleske i Slovačke, dok su potencijalni protivnici u polufinalu Holandija, Rumunija, Austrija i Turska.

29.06.2024. 17:20

Iznenađenje u startnoj postavi Italije

Lućano Spaleti se odlučio da u startnih 11 uvrsti Stefana El Šaravija koji do sada nije odigrao nijedan minut na Evropskom prvenstvu. Đanluka Maćini će utakmicu krenuti od starta jer je Rikardo Kalafjori suspendovan zbog žutih kartona.