Vesti iz rukometa

Eksperiment ili realnost? Evropsko prvenstvo sa 24 reprezentacije, Srbija gleda ka drugoj fazi

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

28.11.2024 08:32
Selektor Uroš Bregar sa rukometašicama Srbije RSS
Selektor Uroš Bregar sa rukometašicama Srbije

Evropsko prvenstvo za rukometašice, koje startuje ovog četvrtka i traje do 15. decembra, biće prvo u organizaciji Evropske kuće rukometa (EHF) na kojem ćemo videti 24 nacionalne selekcije.  

Iako je, poredak među favoritima isti kao i prethodnih godina, uzbuđenje poslednjih dana novembra raste, kako se približava takmičenje, a pitanje je jedno – da li Norveška, na kako stvari stoje poslednjem prvenstvu Evrope na kojem će učestvovati Katrine Lunde, a sa klupe tim predvoditi Torir Hergeirson, može do odbrane trona?  

Da li je, sa druge strane, nakon novog odlaska Olivijea Krumbolca sa klupe Francuske, šampion Sveta vičan da Norvešku zaustavi i na kontinentalnom prvenstvu?  

Selekcije, konkrento 24 nacionalna tima, biće podeljene u šest grupa i tri grada – Debrecin, Insbruk i Bazel. Iz svake grupe, dve najbolje ekipe obezbediće plasman u glavnu fazu koja će biti formirana sa dve nove grupe od, ukupno, 12 timova.  

POST KRUMBOLCOVA I HERGEIRSONOVA ERA  

Kada je 1998. Godine, tada i dalje selektor mlađih selekcija u svojoj zemlji Olivije Krumbolc dobio na poverenje seniorski ženski tim Frncuske, malo ko je očekivao da će krenuti da piše zlatne stranice istorije. Do 2013. godine, kada je, ispostaviće se kasnije, prvi put završena saradnja sa Krumbolcom, francuski ženski rukomet upao je u krizni period. Crvene lampice bile su upaljene u kući rukometa te zemlje, jer medalje naredne tri godine, sve do Olimpijskih igara u Riju, nije bilo.  

 

 

Recept za uspeh bio je jasan – povratak Krumbolca. Od pomenuth Igara u Rio de Žaneiru i osvojenog srebra, do igara u Tokiju i zlata, odnosno “ispisnice” u "gradu svetlosti" sa srebrom oko vrata na nedavno završenim Olimpijskim igrama, put je Olivijea Krumbolca u svom drugom mandatu na klupi ženske selekcije, koji je popločan osvajanjem svetskog zlata 2023. godine, odnosno srebra na EURU godinu dana ranije. Voleli ga (a postoje svedočenja da, među devojkama, nije omiljeni selektor) ili ne, jedno je istinito i tačno - ženski rukomet bez Krumbolca neće biti isti.  

Sada je ispit pred Sebastijenom Garijuom, nekadašnjim pomoćnikom upravo Krumbolca, koji će debitovati, kao selektor na velikom takmičenje sa Francuskom u grupi C, gde će za rivale imati Španiju, Poljsku i Portugal.  

Drugi odlazeći velikan je Torir Hergeirson. Istorija norveškog rukometa je specifična, ali je pokazatelj šta predstavlja vera u sistem. Pomenuti Hergeirson, inače rođeni Islanđanin, ranih 2000ih, bio je pomoćnik na klupi norveške reprezentacije čuvenoj Marit Brejvik. Dirigentsku palicu preuzeo je 2009. Godine, od kada, kumulativno na velikim takmičenjima ima 15 odličja.  

Informacije koje stižu sa severa Evrope, jasno svedoče da bi ovo trebalo da bude poslednje veliko takmičenje za Hergeirsona, dok će Norveška, prvi put nakon 14 godina igrati bez Stine Bredal Oftedal, koja se penzionisala nakon Olimpijskih igara u Parizu, ali i Nore Merk na desnom beku.   

SRBIJA U “GRUPI SMRTI” ILI NAJUJEDNAČENIJOM GRUPI?

RSS

 

 

Rukometna reprezentacija Srbije za ozbiljniji plasman na velikom takmičenju ne zna od 2019. godine, kada su, u tom trenutku izabranice Ljubomira Obradovića, završile kao šeste na svetu.  

Tim koji sa klupe predvodi Uroš Bregar stacioniran je u Debrecinu, gde će igrati prvu fazu prvenstva, a rivali će biti, redom, Crna Gora, Češka i Rumunija. Nakon okupljanja i rada u Staroj Pazovi, srpska delegacija je trenažni proces uz dve kontrolne utakmice, protiv Severne Makedonija i Hrvatske (pobeda i poraz), nastavila rad u Poreču.  

Drugog takmičarskog dana Srbija će igrati prvu utakmicu – rival je Crna Gora, koja ima tranzicioni period iza sebe. Promena na klupi i odlazaka Bojane Popović, odnosno imenovanje Suzane Lazović na mesto selektora, uz situaciju da nakon više od jedne decenije, veliko takmičenje ova selekcija igra bez Jovanke Radičević u mnogome će uticati na igru pomenute ekipe. Srbija je u kvalifikacijama za EP odigrala dvomeč sa Crnom Gorom i oba puta ostala bez bodova (31:30/26:25).  

RASPORED SRBIJE NA EP:  

29.11.  
Srbija – Crna Gora 20.30h  

01.12.  
Srbija - Češla 20.30h  

03.12.  
Srbija – Rumunija 18.00h  

Drugi rival izabranica Uroše Bregara u grupnoj fazi mogao bi da bude i najteži protivnik. Selekcija Češke je pre godinu dana uspela na Svetskom prvenstvu da se plasira među osam najboljih reprezentacija, a uzveši u obzir kvalitet koji pomenuta selekcija posedu na levom krilu u vidu Veronike Male, odnosno na spoljnjoj bekovskoj pozicije odakle preti Marketa Jeržabkova, jasno je da je tim iz srednje Evrope spreman da se bori za proziciju broj jedan u grupi.  

Za kraj, Srbiji ostaje duel protiv Rumunije – iako bi mnogi rekli da u ovom trenutku, selekcija koju sa klupe predvodi Florentin Pera, nije ni blizu obrisa reprezentacije kada su igračke vedete bile Kristina Neagu i Pintea, i dalje se radi o selekciji koja ima luksuz da joj gotovo sve reprezentativke igraju u domaćoj ligi, koja je među najkvalitetnijim takmičenjima na Starom kontinentu. S toga, Rumuniju nikako Srbija ne bi trebalo da potceni.  

NA KOGA RAČUNA SRBIJA?  

Profimedia

 

 

Uroš Bregar, koji je na konferenciji za medije uoči puta u Poreč i Debrecin, kritički govorio o kvalitetu domaćeg prvenstva, opredelio se da na put povede četiri igračice na poziciji kružnog napadača: Petrović, Bojičić, Knežević, Agbaba.  

Iako je bilo određenih problema kada je reč o talentovanoj Jovani Jovović, koja je doživela prelom nosa, stvari su, po dolasku u Mađarsku i Debrecin, inače grad u kojem Jovovićeva igra, jasne – srpska reprezentativka će biti na raspolaganju Bregaru, i uz Anđelu Janjušević predstavljaće najveću pogonsku energiju na spoljnim bekovskim pozicijama.    

Iskustvo Srbija ima pred goloma, gde će glavnu reč voditi Jovana Risović kojoj je prvenstvo 2024. Šesto u reprezentativnoj karijeru. Za popularnu “Zmajče”, sve je počelo, kao iz snova, 2012. godine, kada je Srbija, pred svojim navijačima završila kao četvrta u Evropi. Podršku Risovićevoj činiće Činku i Marija Simić.  

Krila, pogotovo leva strana gde će najviše minuta, kako stvari stoje imati i na ovom prvenstvu Sanja Radosavljević imaju i reprezentativnog, ali i takmičarskog iskustva. Ovoga puta, na spisku nema Aleksandre Stamenić, a na njeno mesto, Bregar je stavio Tamaru Kocić, dok je uz tri igračice konkurencija nešto veća na desnoj strani.  

Ljubitelji rukometa u temlji i regionu imaće prilike da na kanalima TV Arena sport prate dešavanja sa Evropskog prvenstva, a pripremaju se i specijalne studijske emisije.