Vesti iz ostalih sportova

Najveći uspesi srpskog sporta u 2024. godini: Novakov dosanjani san i pozlaćena bronza košarkaša

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

01.01.2025 13:03
Doček Olimpijaca ispred Skupštine grada MN Press
Doček Olimpijaca ispred Skupštine grada

Srpski sport izašao je iz 2024. godine ponovo okićen najsjanijim odličijima. Moglo ih je biti i više, da je bilo nešto više sreće na Olimpijskim igrama u Parizu, koje su predstavljale centralni događaj, ali sagledavajući brojčano stanje u vitrinama, Srbija ponovo može biti ponosna. 

Naši reprezentativci okitili su se sa 50 medalja (kada se zbroje i plasmani u takmičenjima),od kojih je 15 bilo zlatnih, deset srebrnih i čak 25 bronzanih medalja. Samo iz prestonice Francuske, "orlovi" i "orlice" sleteli su sa pet odličija, za šta su nagrađeni velelepnim dočekom na Andrićevom vencu. 

Takođe, i naši paraolimpijci su usrećili naciju, osvojivši čak šest medalja. Sve u svemu, prilično zadovoljavajuća godina, iz koje ćemo pokušati da izdvojimo one najupečatljivije momente. 

Novak ostvaruje svoj san 

Sve oči ovog leta bile su uprte u najboljeg tenisera današnjice, Novaka Đokovića. Čitave godine, bilo je jasno da će se naš igrač fokusirati u potpunosti na Olimpijske igre, što će ga na kraju koštati svakog Grend slema u sezoni, Međutim, ova žrtva će se ispostaviti kao zlata vredna, jer je Nole konačno uspeo osvojiti najsjajniju medalju na jedinom takmičenju koje mu je nedostajalo u već prepunim vitrinama. 

Đoković posle osvajanja zlata u Parizu

"Najposebniiji osečaj ikad. Na otvaranju u Londonu 2012. sam nosio zastavu i to je bio najboilji osećaj ikada, do sada. Sve što sam mogao da zamislim, da osetim, predstavljam zemlju uvek mi je bio prioritet, da ponosno nosim srpsku zastavu, i to me vozi kao ništa drugo i motiviše. Činjenica da sam u Pekingu osvojio bronzu i posle više nijednu medalju, i sada sa 37 godina protiv 21-godišnjaka verovatno najboljeg igrača na svetu trenutno, kada pogledam sve - verovatno najveći moj uspeh u karijeri", rekao je Novak. 

Na putu do krova sveta, Novak nije izgubio nijedan gem, a u finalu, dobio je priliku da se revanšira Karlosu Alkarazu za poraz u borbi za trofej Vimbldona. Sa 2:0 u setovima, Đoković je pao na kolena i suzama pokazao koliko mu znači što je popunio prazno mesto osvajanjem medalje za Srbiju. 

Bronza košarkaša zasijala u čaši 

Košarkaška reprezentacija Srbije otišla je na Olimpijske igre prilično dobro raspoložena. Kada je postalo poznato da će najbolji igrač planete, i trostruki MVP NBA lige, Nikola Jokić, zaigrati u nacionalnom dresu, odmah je bilo jasno da će "orlovi" leteti ka zlatu. 

U grupnoj fazi nas je zatekao poraz od SAD, ali je porlzak u narednu fazu obezbeđen pobedama nad Portorikom i Južnim Sudanom. U četvrtfinalu nas je čekala Australija, i posle triler završnice, obezbeđen je novi okršaj sa "drim timom" u svom punom sjaju. Naši košarkaši su odigrali praktično savršenu utakmicu, imali prednost do samog kraja, ali je na kraju nekoliko čudnih sudijskih odluka u poslednjem kvartalu potpuno razorilo igru ekipe Svetislava Pešića, te su Lebron Džejms i Stefen Kari stigli do nove borbe za zlatnu medalju. 

Profimedia

Košarkaši Srbije na olimpijskom postolju

Naš tim nije klonuo duhom, te je prilično lako stigao do trijumfa nad Nemačkom u borbi za treće mesto, čime se i revanširao za poraz na Svetskom prvenstvu. Način proslave košarkaša Srbije, i urnebesne scene sa dodele medalja, ostaće zapisane u istoriji, ali i na čašama pariskih lokala. 

Vaterpolisti, streljaši, i srebrna Aleksandra Perišić 

Pored dva sporta koja su se našla pod svetlima reflektora, Srbija je stigla do još tri medalje. Na početku OI u Parizu, obradovali su nas streljaši, Zorana Arunović i Damir Mikec, koji su u disciplini gađanja vazdušnim pištoljom na 10 metara došli do najsjajnijeg odličija. 

Varterpolisti su možda bili i najveće iznenađenje od svih učesnika, samo zato što im se spočitavalo da se ekipa nalazi pred krahom. Samo dve pobede u grupnoj fazi, bile su znak da nešto ne valja, i izazvale su nezadovoljstvo javnog mnjenja "delfinima". Kada je najteže, tada naši igraju - pokazalo se više puta, a još jednom su potvrdili vaterpolisti. Sve je počelo legendarnim udarcem Nikole Jakšića za pobedu protiv Grče u četvrtfinalu, a potom su lako pali SAD u polufinalu i Hrvatska u finalu za treću zlatnu medalju u istoriji naše države. 

Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Vaterpolisti Srbije na olimpijskom postolju

Za kraj, Aleksandra Perišić je donela srebro u tekvondou, a njene suze posle poraza u finalu, postale su zaštitni znak našeg nacionalnog tima u Parizu. 

Angelina Topić - bez olimpijskog naslova, upisala se u istoriju

Nažalost, naša najbolja atletičarka nije dobila priliku da se bori za olimpijsku medalju. Angelina Topić je na zagrevanju nezgodno sletela na skočni zglob, i iako je uspela postići normu za finale, lekarski pregledi su utvrdili da nije u stanju potrebnom za nastupanje u borbi za zlato. 

 

 

I pored ovog nesrećnog slučaja, Angelina je uspela da se upiše u istoriju srpskog sportka. Na mitingu dijamantske lige u Markešu, Topićeva je oborila seniorski nacionalni rekord, skočivši 198 centimetara! Osvajanju Marakeša, dodala je i prvo mesto u Dohi, a generalno uspešna godina krunisana je srebrnom medaljom na Evropskom prvenstvu u Rimu, da bi na kraju sezone bila proglašena evropskom "Zvezdom u usponu".

Boks - to je Beograd! 

Najviše medalja, došlo je od naših boksera i bokserki, koji su talonu srpskih medalja dodali čak 20 odličija - četiri zlata, tri srebra i čak 13 bronzi. Zlatne medalje u ženskoj konkurenciji osvojile su Sara Ćirković, Natalia Šadrina i Kristina Kuluhova i tako postale šampionke Evrope.

Sara Ćirković je u finalu kategorije do 54 kg savladala Rumunku Lakramiore Perižok na poene, jednoglasnom odlukom sudija 5:0. Natalia Šadrina (do 60 kg) je u finalu slavila protiv Ruskinje Nune Asatrijan sudijskim preglasavanjem 4:1, dok je Kristina Kuluhova (do 63 kg) slavila na poene, sudijskim preglasavanjem 4:3 protiv bokserke iz Rusije, Elene Babičeve.

Bokserski savez Srbije

Bokserke Srbije

U muškoj konkurenciji, titulu šampiona Evrope poneo je Jovan Nikolić. Nikolić je finalu savladao podeljenom sudijskom odlukom Eskerkana Madijeva iz Gruzije, te postao prvak kontinenta u kategoriji do 71 kilograma.

Fudbal - počelo teško, završilo se dobro

I pored svih medalja, ono što će zauvek boleti Srbiju je fudbal. Najpopularniji sport planete, nešto što okupira milione subotom popodne, uvek je bio otvorena rana u sportskom tkivu naše zemlje. "Orlovi" su se 2024. posle 24 godina pauze, vratili na Evropski šampionat, ali to je bilo to od presedana. Srpska reprezentacija je bez borbe, sa dva remija, okončala takmičenje u Nemačkoj, što je uzburkalo i priče o smeni selektora, Dragana Stojkovića

Ipak, na kraju su dobri rezultati, i prilično solidne igre, u UEFA Ligi nacija doveli stvari na svoje mesto, a Srbija će nastupiti u baražu, gde će se protiv Austrije boriti za opstanak u diviziji A. 

Iako nije u pitanju reprezentacija, mora se izdvojiti srpski fudbalski predstavnik na klupskom nivou. Svaka čast Crvenoj zvezdi za nastupe u Ligi šampiona, ali TSC je napravio pravi istorijski uspeh, postavši tek treći tim sa prostora naše zemlje, koji je prezimio u Evropi. Topolčani su sa sedam bodova obezbedili plasman u plej-of Lige konferencije, gde će se boriti sa Jagjelonijom za mesto u osmini finala. 

 

 

U zaključku nema puno toga da se doda što već nije rečeno. Iza Srbije je još jedna uspešna godina, a svakako da će ostati žal za mnogim medaljama. Među njima su krah Ivane Španović na OI, neuspesi boksera u Parizu, manjak Đokovićevih Grend slemova, ali kada se previde ove "rupe", Srbiji ostaje 50 odličija koja će preneti u 2025. sa nadom da ih bude još više u narednoj godini.