pre 7 minuta 16: 22
Andrija Maksimović, prvotimac Crvene zvezde, pred duel sa Vojvodinom: Očekujemo veliku podršku navijača!
Fudbaleri Crvene zvezde će u subotu na svom terenu dočekati Vojvodinu u 14. kolu Superlige Srbije.
Jedan od naših najboljih košarkaša Predrag Stojaković koji je kao vrsni šuter ostavio dubok trag u NBA ligi, dao je opširan intervju za podkast "Knuckleheads" gde je govorio o brojnim zanimljivim temama.
As Sarkamenta, Nju Orleansa, Toronta i Dalasa, sa kojima je ujedno i osvojio NBA ligu, baš te 2011. godine kada je odlučio da okonča karijeru dotakao se svojih prvih košarkaških koraka u Beogradu. Pričao je o teškom detinjistvu, osvrnuvši se na rat na prostoru bivše Jugoslavije, zbog čega je napustio porodični dom u Slavoniji, dok se, naravno, više bavio vedrijim i sportskim temama.
Prvo se osvrnuo na početke u najjačoj ligi sveta i otkrio ko mu je od protivničkih košarkaša zadavao najveće muke na parketu kada je stigao u NBA.
"To je bilo u prvih deset ili 15 utakmica koje su bile veliki izazov za mene, sećam se da je moj prvi šut u NBA ligi, protiv San Antonija, bio "er bol". Bio sam tako nervozan. Konkretno, ima jedna utakmica protiv Portlanda kada je Majk Danli bio trener i imali su sastav od puno dobrih igrača. Rašid (Valas) je igrao krilo, ušao sam sa klupe i trebalo je da ga čuvam. I to nije bio onaj momenat kada ulazite samo u igru, već mi je rečeno: Idi pravo na ovog momka. On se postavi, okrene i šutne preko mene, tako je bilo dva ili tri puta, pa sam brzo bio nazad na klupi. Verovatno se svima dešavalo, NBA je drugačija liga i to shvatiš kada vidiš brzinu, fizikalije..."
Peđa se rekreativno bavio košarkom u školi tokom svog odrastanja u Hrvatskoj, dok je prve ozbiljnije korake napravio u Beogradu.
"Odrastao sam u zemlji koja se zvala Jugoslavija, multietničkoj. Moja porodica i ja smo bili Srbi koji žive u Hrvatskoj. Igrao sam košarku u školi, rekreativno. Kada sam bio osmi razred krenuo je rat, pa sam sa porodicom bio nateran da ostavim sve iza sebe i preselim se u Srbiju, Beograd. Tu je sve i počelo, bio je jedan trener iz Crvene zvezde koji je zvao i rekao da ima prijatelja iz vojske koji me je video kako igram i da želi da mi pruži priliku. Imao sam 14 i bio sam visok, mada nisam imao veštine sem koordinacije. To mi je bio prvi ozbiljan kontakt sa košarkom, trenirali smo svaki dan i kliknulo je."
Govorio i o ratu na prostoru bivše republike.
"Košarka mi je bila izlaz, pomogla da nađem nešto pozitivno u životu. Gledajući roditelje kako napuštaju sve iza sebe i muče se, ostavljaju sve na čemu su radili celog života... I danas mislim o tome, da rata nije bilo, ne znam da li bih igrao košarku. Odrastao sam u malom mestu od 20.000 ljudi, jedini sport koji smo igrali bio je u školi. Verovatno bih nastavio koracima mojih roditeljima, radio šta i oni, na njivi ili u farmi. Život je nepredvidiv kao i ono sa čim se susrećemo svaki dan. Ovo je blagoslov, našao sam izlaz i fokusirao na košarku. Srećan sam što sam imao trenera koji je učitelj i mentor, pa me je naučio osnovama igre i otključao me, izazvao domino efekat. Za jednu godinu sam postao najbolji igrač u državi za samo jednu godinu."
Stojaković je sa svega 15 godina postao profesionalac.
"Ludo... Neverovatno je, igrao sam protiv muškaraca. Potpisao sam prvi profesionalni ugovor sa 16 godinu dana kasnije kada sam otišao u Grčku. Počeo sam da stvaram i vraćam roditeljima ono što su izgubili, da obnovim njihov život. Majka mi je umrla pre dve godine i nikada u tome zapravo nisam uspeo. Osećao sam zadovoljstvo jer mogu da stvaram i pomažem porodicu, a pritisak nastupa je bio na nivou da ostanem u timu. Čim sam potpisao, znao sam da ako ne igram dobro, neko će me zameniti. Naučio sam dosta o profesionalizmu, da budem na vreme na treningu, da znam odgovornosti profesionalnog sportiste i da je to sve vredno stvarati za porodicu."
Spomenuo je i košarkaške velikane poput Divca, Kukoča, Rađe...
"U Srbiji i Jugoslaviju imamo sjajnu košarkašku tradiciju poslednjih 50 godina, neki od sjajnih igrača su Vlade Divac sa kojim sam posle bio saigrač, Dino Rađa, Toni Kukoč iz Čikaga. To je bila ista generacija i neko koga sam gledao i mogao da se ugledam na njih. Ali što se tiče praćenja NBA utakmica, nismo imali mnogo mogućnosti, uglavnom se svodilo na hajlajtse, Ol star utakmicu ili možda finala, ali je uvek bilo vrlo rano ujutru, da se budimo i gledamo."
Pokušao je Peđa da objasni kako je funkcionisala evropska košarka u to vreme kada je, pre svega, Grčka bila u odličnoj finansijskoj situaciji, pa je i većina klubova imala sredstva za pojačanja, plate...
"Da vam malo približim kako funkcionišu evropske košarkaške lige, sve se zasniva na finansijskoj situaciji klubova. Ako oni imaju veliki budžet, dovode najbolje igrače. Tokom devedesetih je Grčka bila u odličnoj finansijskoj situaciji i većina klubova je imala novac. Igrao sam protiv Dominika Vilkinsa kada sam imao 17. On je menjao igru, iako je bio na kraju karijere, doneo je prvu titulu Evrolige Panatinaikosu i sada imaju još pet ili šest. Igrao sam protiv Gzavijera Mekdenijels, protiv još sjajnih Amerikanaca, ne znam da li se sećate Entonija Banera...
Mislim da je to bila priprema za mene da razumem atleticizam, kako će to izgledati, ali izazov i ponavljam, pritisak da igram dobro. Sećam se prvog plej-ofa sa Sakramentom kada me je novinar pitao da li osećam pritisak, odgovorio sam mu: Ne, ne osećam, zašto bih? Osećam pritisak utakmice, ali je pritisak kada vlasnik kluba dođe u svlačionicu pred meč i kaže da ako izgubimo, nećemo biti plaćeni. To je pritisak. I to se tada dešavalo, čak se i danas dešava, ne toliko, ali se dešava. Igrao sam u arenama gde je bilo dozvoljeno pušenje, gde su treneri pušili... To je sve bilo deo moje karijere i srećan sam jer sam pronašao košarku, blagoslov je, smatram se srećnim jer sam u ovome. Verujem da delimo taj osećaj, jer je izuzetno teško uspeti na ovom nivou, još teže ostati. Smatram se srećnim", zaključio je Stojaković.
Ostavite komentar