Norveške rukometašice treću put zlatne na Olimpijskim igrama

10.08.2024 16:44
Heni Reistad je bila sjajna u finalu Tanjug/AP Photo/Aaron Favila
Heni Reistad je bila sjajna u finalu

Rukometašice Norveške vratile su se na najviše postolje Olimpijskih igara. U velikom finalu pobedile su Francusku 29:21 (15:13), skinule ih sa trona iz Tokija i treći put postale oslimpijske pobednice posle Pekinga 2008. i Londona 2012. godine.

Francuskinje su furiozno počele finale, povele 3:0. Norvežanke su se trgle, preko Nore Moerk, Heni Reistad i Stine Bredel Oftedal, na golu je Katrine Lunde spustila "roletnu" pa su rivalke dostgnute u 25. minutu kada je viđeno i prvo izjednačenje 11:11. Do kraja poluvremena Norvežanke su stigle do prednosti od dva gola - 15:13.

U nastavku Norvežanke su demonstrirale klasu, već posle 10 minuta bilo je jasno kome ide zlato (20:15). Heni Reistad je postigla osam pogodaka, Kari Dale Bratset je bila nepogrešiva sa šest golova (bez promašaja), jedan manje je ubeležila Oftedal, Moerk je stala na tri, koliko i Kamila Herem. Golmanka Katrine Lunde je imala 12 odbrana.

Kod Francuskinja je Orlen Kanor sa pet golova bila najefikasnija, jedan manje je postigla Tamara Horasek.

Bronzanu medalju osvojile su Dankinje pobedivši Šveđanke 30:25.