Fudbaleri Real Madrida prošli su u finale Kupa kralja, pošto su u revanš meču polufinala turnira uspeli da odigraju nerešeno sa Real Sosijedadom na domaćem terenu, i tako sa ukupnih 5:4 (1:0, 4:4) nastavili takmičenje.
Trener fudbalera Vojvodine Miroslav Tanjga izjavio je danas pred meč protiv Radničkog da njegova ekipa ima kadrovske probleme, ali da mora da pronađe način da prođe u polufinale Kupa Srbije.
Najbolji, a u ozbiljnoj krizi: Američko plivanje ovo nije doživelo od Seula
komentari (0)
Autor: TV Arena sport
06.08.202408:40
ProfimediaKejti Ledeki na Olimpijskim igrama u Parizu
Poslednje i jedine Olimpijske igre na kojima su američki atletičari osvojili više medalja, pre svega zlatnih, od svojih sunarodnika plivača, bile su u Barseloni 1992. godine. Možda se istorija ponovi u Parizu, a takav epilog je poprilično realan kada se baci pogled na tabelu. Atletičari SAD već imaju 11 medalja i tri zlata, a tek je polovina takmičenja...
Uvek su plivači i plivačice bili ti koji su donosili gro medalja SAD, nekada i preko 50, kao u Meksiku 1968. kada su osvojili ukupno 52, od kojih 21 zlatnu. Rekordan broj najsjajnijih odličja ponovljen je u Los Anđelesu 1984. godine, ali tada na Igrama nisu učestvovale reprezentacije iz Istočnog bloka. Zanimljivo je i to da u "El-eju" SAD u plivanju nisu imale nijednu bronzu.
Uglavnom se broj osvojenih medalja kretao oko 30, a broj zlatnih je samo jednom bio ispod deset i to 1988. godine, kada su ih u Seulu "samleli" Istočni Nemci sa 28 medalja (11 zlatnih), dok su Amerikanci osvojili svega 18 (osam zlatnih), što je negativni rekord ako se u obzir uzmu Olimpijske igre od 1968. godine, kada je i broj disciplina počeo rapidno da raste, pa sve do današnjih 37.
Amerikanci su u Parizu bili najbolji, ali je jedna stvar očigledna. Njihova dominacija polako nestaje i vrlo malo je nedostajalo da im prvi put posle Seula neko preuzme tron, a ozbiljno su pretili Australijanci. Sve do poslednjeg dana su bili lideri, ali su SAD nekako sa dva zlata uspeli da stignu do brojke od osam najvrednijih medalja, dok su "kenguri" ostali na sedam. U ukupnom broju "jenkiji" su ubedljivo prvi sa 28 medalja. Australija je osvojila 18, Kina 12, ali je tek na petom mestu s obzirom na to da imaju samo dva zlata. Između su Francuska (4 zlata) i Kanada (3).
Potpuno razočaravajuće za plivački tim Amerike zvuči podatak da je samo Bobi Finke na 1.500 metara, ako izuzmemo štafete, osvojio zlato u muškoj konkurenciji. Drugo i poslednje zlato za muški tim donela je štafeta 4x100 metara slobodno.
Profimedia
Bobi Finke posle osvojenog zlata
Čast američkog plivanja odbranila je legendarna Kejti Ledeki, plivačica koja je sa 15 godina prvo olimpijsko zlato osvojila još u Londonu, a posle Pariza ih ima ukupno devet. Ledeki je bila najbolja na 800 i 1.500 metara, a pojedinačno su u Parizu pobeđivale još Kejt Daglas na 200 metara leđno i Tori Haske na 100 metara leptir. Po jednu zlatnu donele su ženska štafeta 4x100 mešovito i mešoviti tim 4x100 mešovito. Za utehu SAD je i činjenica da su od četiri nova svetska rekorda oni vlasnici tri – Fink i dve štafete.
U obzir i te kako treba uzeti da u Parizu nije bilo još jedne plivačke sile – Rusije.
Nikad više disciplina, nikada manje zlata
Na OI u Tokiju 1964. bilo je 18 disciplina, a četiri godine kasnije u Meksiku 29. Tek u Montrealu je broj disciplina promenjen, ali je smanjen na 26. Opet, posle osam godina, u Losa Anđelesu 1984. se vraća na 29. U Seulu 1988. i Barseloni 1992. ih imao 31, a u Atlanti 32. U Sidneju 2000. 33, u Atini 2004. 32, a u Londonu, Pekingu i Rio de Žaneiru po 34 plivačke discipline. Na OI u Tokiju i Parizu imamo po 37 disciplina.
Ali…
Za ponos američkom plivanju je podatak da je Leon Maršan, Francuz koji je dominirao u bazenu tokom plivačkih takmičenja u Parizu sa četiri zlatne medalje, đak i takmičar Univerziteta Arizona Stejt i da je upravo u njihovoj plivačkoj akademiji stekao sve što je bilo potrebno, a nije mogao u rodnom Tuluzu i domovini, za vrhunske rezultate na Olimpijskim igrama. Amerikanci su pokušali da ga dovedu u svoj tim, ali je Maršan ostao veran domovini.
Do potpunog završetka plivačkih takmičenja na Olimpijskim igrama ostaju još trke na otvorenom za muškarce i žene na distanci od 10 kilometara. SAD će imati po dva predstavnika, pa se možda broj zlatnih poveća ili barem medalja u plivanju.
Rekorderka Srbije Anja Crevar nije uspela da se plasira u finale Olimpijskih igara u Parizu, pošto je u prvoj kvalifikacionoj grupi zauzela poslednje mesto sa vremenom 4:49,16 minuta u disciplini 400 metara mešovito.
U Parizu će učestvovati četvoro plivača i jedna plivačica, a cilj su finala. Velike nade polažemo i u štafetu 4x100 metara slobodno, sa kojom smo nedavno osvojili evropsko zlato u Beogradu.
Fudbaleri Real Madrida prošli su u finale Kupa kralja, pošto su u revanš meču polufinala turnira uspeli da odigraju nerešeno sa Real Sosijedadom na domaćem terenu, i tako sa ukupnih 5:4 (1:0, 4:4) nastavili takmičenje.
Trener fudbalera Vojvodine Miroslav Tanjga izjavio je danas pred meč protiv Radničkog da njegova ekipa ima kadrovske probleme, ali da mora da pronađe način da prođe u polufinale Kupa Srbije.
Trener fudbalera Crvene zvezde Vladan Milojević izjavio je danas pred utakmicu četvrtfinala Kupa Srbije da Novi Pazar igra dobro i da crveno-belima neće biti lako.
Fudbaleri Partizana žele da prekinu dugogodišnji post bez osvojenih trofeja, a kako im je titula šampiona Srbije nedostižna crno-beli su sve adute stavili na Kup Srbije, gde u u sredu od 17.30 časova (TV Arena 1 Premium) na svom terenu dočekuju ekipu TSC.
Dok većina evropskih klubova tek eksperimentiše s digitalnim alatima, španski prvoligaš već koristi generativnu veštačku inteligenciju kako bi transformisao način na koji identifikuje fudbalske talente.
Konzorcijum koji uključuje suosnivača STG Partnersa, Billa Chisholma, postigao je dogovor o kupovini NBA tima Boston Celtics za 6,1 milijardu dolara. Ova akvizicija predstavlja najveći posao u istoriji NBA lige, nadmašujući procenjenu vrednost od četiri milijarde dolara postignutu 2022, kada je Mat Ishbia sklopio dogovor za kupovinu Phoenix Sunsa.
Gostovajući u emisiji "Oko" na RTS-u, selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić još jednom je sumirao učinjeno na Olimpijskim igrama u Parizu.
Kriket, fleg fudbal, lakros, skvoš i bejzbol/softbol biće na programu u Americi, a najmanje jedan sport, koji je bio u Parizu, sada neće biti pred navijačima
Plejmejker Srbije, Vasilije Micić, istakao je da je radost naroda potvrda vrednog rada koji su on i njegovi saigrači uložili u osvajanje bronzane medalje na Olimpijskim igrama u Parizu.
Ostavite komentar