Kinez Pan se pozlatio na 100 metara uz svetski rekord, Maršan uzeo dva zlata za sat vremena

31.07.2024 23:08
Kinez Žanle Pan najbrži je sprinter na OI Tanjug/AP Photo/Petr David Josek
Kinez Žanle Pan najbrži je sprinter na OI

Pao je prvi plivački svetski rekord na Olimpijksim igrama  Parizu. A, postavio ga je kineski plivač Pan Žanle u trci na 100 metara slobodno i on od večeras iznosi 46,40 sekundi. Svoj rekord iz februara popravio je za 40 stotinki.

Nadao se David Popovići novom zlatu u trci na 100 metara slobodno, ali svetski rekorder je bio poput rakete. Popovići se zadovoljio bronzom, dok je Kajl Palmer osvojio srebro.

Jednom šampionka, uvek šampionka. Švedska veteranka Sara Sjostrom prvi put nije u finalu na 100 metara slobodno bila favoritkinja za medalju, a u sjajnom finišu osvojila je drugu zlatnu olimpijsku medalju! Svetska rekorderka slavila je u vremenu 52,16 sekundi, Tori Hask je osvojila srebro (52,29), a Sjoban Bernedete Hogi iz Hong Konga bronzu (52,33). Za stotinku je Moli O' Kalahan ostala bez medalje.

U finalu na 200 metara leptir kod muškaraca novi olimpijski šampion je francuski novi as Leon Maršan. Iako je svetski rekorder Kristof Milak vodio 160 metara, Maršan je u neverovatnom finišu osvojio zlato uz novi olimpijski rekord 1:51,21. Milaku je pripalo srebro (1:51,75), do bronze je stigao Kanađanin Ilja Karun (1:52,80).

I samo sat kasnije osvojio je Maršan i zlato na 200 metara prsno, takođe uz novi olimpijski rekord 2:05,85. Zak Stabli-Kok iz Australije je bio drugi u vremenu 2:06,79, a Holanđanin Kasper Korbe bronzani sa 2:07,90 minuta.

Keti Ledeki je posle bronze na 400 metara potvrdila dominaciju na 1.500 metara osvojivši 12. medalju na OI! Trkala se Keti sama sa sobom, poboljšala je svoj olimpijski rekord za više od pet sekundi i on sada iznosi 15:30,02 minuta. Srebro je pripalo Francuskinji Anastasiji Kirpičnikovoj (15:40,35) a bronza Nemici Izabel Gose (15:41,16).