Oko 10.500 sportista iz svih delova sveta do 11. avgusta boriće se za medalje, rekorde takmičenja, visoke plasmane, najbolja lična postignuća... na Olimpijskim igrama u Parizu, a između treninga i nastupa neće moći da jedu sve što požele. Čak ni mnogim ljudima omiljena jela, poput pomfrita.
Organizatori OI u Parizu odlučili su da u Olimpijskom selu ne serviraju u dubokom ulju prženi krompir, jer korišćenje friteza povlači sa sobom rizik od požara, a izbijanje vatrene stihije poslednja je stvar koja im je potrebna.
Avokado ne mora termički da se obrađuje, pa opet ga nema u ponudi, jer stiže iz udaljenih krajeva planete i traži mnogo vode tokom rasta, a domaćin OI bi da na taj način da svoj doprinos podizanju ekološke svesti.
Kuvari angažovani u kolektivnoj menzi izabrali su i da jelovnikom dominira hrana biljnog porekla, čak 60 odsto, dok ostatak podrazumeva upotrebu svinjetine, junetine, piletine, ribe...
Takođe, gro snabdevanja obavlja se na francuskom tržištu, s akcentom na hranu organskog porekla, dok iz uvoza stižu samo kafa, banane i čokolada. I to u tonama i tonama svakog dana.
Novina je da se obroci služe na "pravim" tanjirima, a ne kao do sada na kartonskim, za jednokratnu upotrebu. Jer bi to značilo mnogo đubreta, posle "izbacivanja" prosečno 40.000 obroka po danu.
U međuvremenu tižu prigvovori sa svih strana, pa tako Britanci naknadno dovode svog kuvara, selektor vaterpolo ekipe Hrvatske, Ivica Tucak, ne može da veruje koliko je hrana jednolična i tanka, s previše paštete na primer, što je premalo za nadoknađivanje energije... itd.
Ne znamo šta Zorana Arunović i Damir MIkec imaju da kažu na temu, kako god doneli danas Srbiji prvu medalju na OI 2024. Novak Đoković ne živi u selu, pa je to možda jedan od faktora dominacije nad Rafaelom Nadalom u drugom kolu.
Ostavite komentar