Fudbalski turnir na OI: Francuska se mučila sat vremena, pa isprašila SAD

24.07.2024 22:57
Majkl Olise postigao je drugo gol za Francusku Tanjug/AP Photo/Daniel Cole
Majkl Olise postigao je drugo gol za Francusku

Domaćin Francuska je pobedom startovala u Grupi A na fudbalskom turniru 33. Olimpijskih igara u Parizu.

Nadali su Francuzi da će videti "trikolore" u izdanju koje garantuje borbu za medalju u fudbalu jer sastav to i garantuije, ali su posle prvih 60 minuta meča mogli samo nezadovoljno da vrte glavom. Ali, posle gola Lakazeta, zaigrali su "petlovi" u dobrom ritmu i sa ubedljivih 3:0 (0:0) pobedili SAD, koju vodi srpski selektor Marko Mitrović.

Mogli su navijači da aplaudriaju majstoriji vetarana Aleksandrea Lakazeta, novoj akviziciji Bajerna Majkla Olisea, skoku pod nebesima Loika Badea, ali i bravurama mladog golmana Žiliuma Restesa.

Jer, kada se sumira utakmica u prvih 70 minuta,  SAD je imao bolje prilike. Pakstonu Aronsonu je golman Tuluza odbranio dva zicera, skinuo je i "bombu" Đorđa Mihailovića (poreklom Srbin), Džon Tolkin je pogodio stativu sa tri metra...

Francuska sa kojom verovatno u celosti neće biti zadovoljan ni selektor Tjeri Anri, imao je na terenu veterana Aleksandrea Lakazeta. Sa trakom na ruci bio pravi kapiten, a postigao je majstorski pogodak za vođstvo u 61. minutu. Kada se očekivalo izjednačenje, Majkl Olise je na pas Lakazeta sa 16 metara pokazao zašto je Bajern za njega platio vipe od 50 miliona evra. "Levicom" je pogodio sam ugao za prvu pobedu domaćina Olimpijskih igara. SAD se predao, Loi Bade je samo zakucao pobedu.