Harden za brejk u Dalasu: Klipersi imali i "plus 31", pa se kockali sa magičnim Irvingom

29.04.2024 00:30
Džejms Harden bio je meč viner Klipersa Tanjug/AP Photo/Jeffrey McWhorter
Džejms Harden bio je meč viner Klipersa

Los Anđeles Klipersi su napravili brejk u Teksasu, pobedom nad Dalasom 116:111 (39:16, 27:33, 16:29, 34:33), uspeli su da izjednače na 2:2 u četvrtfinalnoj seriji Zapadne konferencije. U spektakularnom meču, gosti iz Los Anđelesa su na krilima Karla Džordža i Džejmsa Hardena deklasirali domaćina u prvom delu, pa zatim prokockali "plus 31". Ipak, u finišu je sjajni Harden serijom koševa doneo zaslužen tirjumf protiv povređenog Luke Dončića i magičnog Kajrija Irvinga.

Klipersi su posle uvodnog vođstva Dalasa od 8:7 (četvrti minut), započeli rafalnu paljbu, proradila je teška artiljeria Pola Džordža i Džejmsa Hardena koji su u prvom poluvremenu pogodili 10 od 14 trojki (21 pokušaj) i sredinom druge četvrtine napravili čak 31 poen razlike (24:55).

Na drugoj strani Luka Dončić je promašio svih pet dalekometnih šuteva, da nije proradio Kajri Irving (3/4 trojke) pitanje pobednika bi već bilo rešeno na poluvremenu. Ovako, Dalas je na odmor otišao "samo" sa minus 17 (49:66), što je ipak bio mali zaostatak s obzirom šta su pružili u prva 24 minuta.

Nije mogao Dalas da ima baš celo katastrofalno veče. Irvingu se u trećoj deonici priključili Džons i Lajvli i uz haotičnu igru Klipersa trojkom Kajrija Mevsi su na 1:15 do kraja smanjio na 76:78! Neverovatno je kako su Klipersi prosuli veliku prednost i sve se rešavalo u poslednjih 12 minuta iako je Dončić vidno vukao nogu zbog povrede.

Klipersi su u poslednju četvrtinu ušli sa četiri poena prednosti (82:78). Međutim, Dalas je ušao u prazan hod od skoro pet minuta, pa su gosti iz Los Anđelesa vratili dvocifrenu prednost (97:86). Trudio se Irving da nadomesti Dončićeve poene, pogađao trojke, imao je podršku Džonsa, Vašingtona i Klebera, pa su prvom trojkom Luke Dončića na pet minuta pre kraja bilo 98:98!

Dončić je morao da se čuvga šestog penala, što je vešto koristio Harden napadajući baš njega, sa šest uzastopnih poena ponovo je Kliperse odveo u plus (104:100). Kajri Irving je igrao kao u transu, pogodio je trojku sa devet metara, a onda i dvojku pored trojice igrača u bloku za prvo vođstvo Dalasa još četvrtog minuta 105:104 na 2:14 minuta pre kraja. Karl Džordž je nestao u drugom delu sve do 100 sekundi pre kraja kada je iz kornera pogodio novu trojku za 107:105. Odbranili su se gosti, da bi Harden pogodio uz faul 110:105, na 80 sekundi pre kraja.

Posle pogodaka Dončića sa linije penala, opet je Harden flouterom poghodio i tako postao meč viner. Kada je Džorž pogodio jedno od dva bacanja na 26 sekundi pre kraja (113:107) navijači Dalasa čekali su novu magija Irvinga ili Dončića. I nisu je dočekali.

Pol Džordž (11/19  šut, 7/10 za tri, 6 sk, 8 as) i Džejms Harden (12/17 šut, 4/5 za tri, 6 sk, 7 as) bili su najefikasniji kod Klipersa sa po 33 poena, dok su Kajri Irving sa 40 poena (14/25 šut, 6/12 za tri, 7 sk, 5 as) i roviti Luka Dončić tripl-dablom od 29 poena (10/24 šut, 1/9 za tri) uz po 10 skokova i asistencija vukli Dalas. Naredni meč se igra drugog maja u Los Anđelesu.