ABA liga

(KRAJ) Finale ABA lige: Crvena zvezda slavila u derbiju i povela u seriji posle velike drame

13.05.2024 23:03
Košarkaši Crvene zvezde i Partizana MN Press
Košarkaši Crvene zvezde i Partizana

Prva utakmica finalne serije ABA lige između Crvene zvezde i Partizana na programu je večeras. Utakmica u dvorani "Aleksandar Nikolić" počinje u 20:30 časa, uz direktan prenos na Areni 1 Premium.

Biće ovo treći uzastopni okršaj dva naša najveća kluba u borbi za trofej regionalnog takmičenja. Zvezda je bila uspešnija u prva dva navrata, dok je jedini evropski šampion sa našeg podneblja, bio bolji prošle sezone.

Ekipa Janisa Sferopulosa dominantno je stigla do finala ABA lige, s izuzetkom prvog meča serije protiv SC Derbija, koji umalo nisu uzeli brejk u Beogradu, dok je polufinale sa Megom prošlo bez iznenađenja.

Sa druge strane, Partizan je posle lagane serije sa Igokeom, imao poteškoća protiv Budućnosti. Naročito u drugoj utakmici u "Morači", gde su Podgoričani nakon neizvesne završnice izborili majstoricu. Da bi crno-beli opravdali epitet favorita u Beogradu za 2:1.

Podsetimo, titulu regionalnog šampiona brani Partizan. Sve mečeve finalne serije možete gledati u direktnim prenosima na kanalima TV Arene sport.

CRVENA ZVEZDA - PARTIZAN (17:20, 22:19, 25:22, 21:21)

Dvorana Aleksandar Nikolić, Beograd;

Sudije: Saša Pukl, Milivoje Jovčić, Luka Kardum;

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Teodosić, Tompkins, Davidovac, Mitrović, Lazić, Bolomboj, Nedović, Giedraitis, Gilespi, Topić, Dos Santos.

PARTIZAN MOZZART BET: Smit, Ledej, Avramović, Panter, Smailagić, Naneli, Trifunović, Anđušić, Doužer, Ponitka, Kaminski, Kaboklo.

(UŽIVO) Crvena zvezda - Partizan

13.05.2024. 23:02

Kraj utakmice: Zvezda - Partizan (85:82)

Davidovac je pogodio oba penala.

Partizan je imao poslednji napad, a nešto više od četiri sekundi do kraja nije bilo dovoljno Avramoviću da pogodi šut sa pola terena.

Na kraju pobeda Zvezde 85:82, koja vodi u finalnoj seriji ABA lige sa 1:0.

13.05.2024. 22:59

39. MINUT: Avramović zamalo...

Teodosić je uveo loptu u igru, a požrtvovanom odbranom Avramović je izbacio istu van terena.

Košarkaš Partizana je potom signalizirao sudijama da je Nedović poslednji put igrao sa njom, pa arbitri ponovo pregledavaju snimak.

A, konačan sud je - lopta za Zvezdu.

13.05.2024. 22:55

39. MINUT: Ipak, penal završnica...

Zvezda nije odmah pravila faul, pustila je da protekne nekoliko sekundi, a onda je Mitrović nepropisno zautavio Nanelija.

Pobednika ćemo tražiti u penal završnici.

Naneli je pogodio oba bacanja. Zvezda ima +1 na 7.4 sekunde do kraja.

Tajm-aut Sferopulosa.

13.05.2024. 22:52

39. MINUT: Partizan juri produžetak

Posle dva podbacivanja, lopta je stigla do igrača Zvezde.

Ledej je odmah napravio faul nad Davidovcem, koji je pogodio oba bacanja za 83:80. Partizan je pred porazom, ali ima još 11 sekundi do kraja.

Tajm-aut Obradovića, da vidimo šta je nacrtao trener Partizana.

13.05.2024. 22:47

39. MINUT: Drama dostigla vrhunac

Zonskim presingom Partizan pokušava da se odbrani u jednim od poslednjih napada Zvezde večeras. Nedović je uzeo težak šut i promašio. Međutim, nema nikog od crno-belih na defanzivnom skoku.

Lopta se odbila od obruč, a na skoku je bio Davidovac, koji je izvukao "mrtvu loptu" sa Ledejem.

Sudije dugo pregledavaju snimak i ostaje nedoumica da li je do kraja ostalo 11 ili 14 sekundi.

Čeka se podbacivanje.

13.05.2024. 22:38

39. MINUT: Zvezda ima +1 na pola minute do kraja

Dos Santos je posle prodora realizovao 2+1 (81:78). Kabolko je promašio trojku, ali se iskupio dobrom odbranom, da bi Naneli izgubio loptu u bitnom napadu Partizan. Nedović je potom promašio dugu trojku. Dugo nema koša iz igre. Bolomboj zatim pravi faul nad Panterom, a kapiten Partizana pogađa oba bacanja za 81:80.

Još 37 sekundi do kraja.

13.05.2024. 22:34

38. MINUT: Egal u Beogradu, čeka nas uzbudljiva završnica

Teodosić maši isforsiranu trojku, Bolomboj pravi faul nad Kaboklom, a Brazilac pogađa oba bacanja (74:76). Zvezda nema ideju u napadu, utisak je da je Obradović pronašao pravu petorku. Ali, bez obzira na to, Zvezda i dalje dolazi do poena sa penala. Po 26. put večeras, zapravo.

Dos Santos je pogodio oba bacanja, onda je i Ponitka fauliran. I on je bio siguran, da bi zatim i Nedović realizovao oba penala, posle četvrtog faula Kabokla. 80:78 za Zvezdu.

Ogroman, zaista ogroman broj faulova večeras (49).

13.05.2024. 22:26

36. MINUT: Prekidi, faulovi na obe strane

Naneli igra fenomenalno u ovim trenucima. Napad Partizana uglavnom ide preko njega i Kabokla ispod obruča. Zvezda igra čvrstu odbranu, pa i neretno igrači domaćeg tima prave nešto grublje faulove. Sudije često proveravaju snimke, ali još uvek nema korekcije u njihovim odlukama. 74:74.

Teodosić je posle faula Kabokla na šutu za tri poena, bio stopostotan sa penala, a onda je i Brazilac otišao na "crtu", odakle je bio polovičan.

Još nešto više od četiri minuta do kraja.

13.05.2024. 22:20

35. MINUT: Naneli i Kaboklo drže crno-bele u igri

Naneli pogađa otvoren šut za tri poena, Santos uzvraća na drugoj strani, da bi Naneli još jednom bio siguran sa distance (71:71). To je bio njegov 21. poen večeras. Uzbudljivo je u Pioniru, verovatno nas čeka još jedna utakmica na jednu loptu. Ulaskom Kabokla u drugom delu igre, Partizan je dobio čvrstinu u odbrani i upravo je on "iks faktor" u ovim trenucima, bez obzira što nema otvorene poglede ka košu.

13.05.2024. 22:16

33. MINUT: Sada mini serija Zvezde

Bolomboj najzad prekida sušu Zvezde. Kabolko maši horog, a nakon tranzicije Zvezde, Lazić pogađa trojku iz ugla. Zvezda vodi 69:65. Tajm-aut Obradovića. Da vidimo kakva će biti reakcija Partizana posle prekida.

13.05.2024. 22:13

32. MINUT: Serija Partizana 10:0, Smit u centru pažnje

Smit otvara deonicu poenima sa poludistance. Zvezda je tri minuta bez koša iz igre, a nakon serije promašaja Mitrovića i Teodosića, Kaboklo polaže ispod koša. Serija 10:0 crno-belih. Partizan ponovo vodi - 65:64.

13.05.2024. 22:05

Kraj treće četvrtine: Zvezda - Partizan (64:61)

Poput Partizana i Zvezda je imala maksimalnih +9 u Pioniru večeras, ali ni jedna ni druga ekipa nije uspela da sačuva prednost. I dalje gledamo tvrdu utakmicu sa dosta prekida.

Zvezda se u ovim trenucima oslanja na Mitrovića u reketu i poene sa penala (21/30), uz solidnu realizaciju za tri poena.

Partizan uzima dobar broj šuteva sa poludistance, gde prednjači Smit, koji je uneo lepu energiju sa klupe.

28. MINUT: Partizan tri puta manje izlazaka na liniju penala od Zvezde

Partizan posustaje, Zvezda gradi razliku preko Teodosića i Mitrovića sa penala, pa na dva minuta do kraja deonice, crveno-beli imaju +6 (61:55).

Crno-belima opadaju procenti šuta, utisak je da su sudije u potpunosti umrtvile igre u Pioniru. Činjenica je da Partizan ima gotovo tri puta manje izlazaka na liniju penala od rivala (?!). Ali su crno-beli i dalje u igri.

Sa nekoliko vezanih trojki Smita, Partizan je prišao na 61:64.

13.05.2024. 21:59

27. MINUT: Povreda Topića

Povreda Nikole Topića. Mladi košarkaš Crvene zvezde izgleda da se povredio posle kontakta sa Ledejom.

Medicinska ekipa odmah je utrčala u teren, a mladi Topić je uz pomoć osoblja ispraćen sa terena.

13.05.2024. 21:50

26. MINUT: Partizan u bonusu

Gledamo čudnu utakmicu u Pioniru u ovim momentima. Kriterijum suđenja je diskutabilan. Svira se svaki kontakt, Partizan je u bonusu i do sada smo videli čak 33 faula (?!).

Zvezda, inače, ima prednost. Vodi 53:48, što je njihovo najveće vođstvo u dosadašnjem toku utakmice. Avramović i Panter su u kontra ritmu. Vezali su nekoliko promašaja, dok crveno-beli, malo po malo grade razliku sa penala i sve boljim procentima za dva poena (53 odsto).

13.05.2024. 21:45

24. MINUT: Budi se Nedović, preokret Zvezde

Nedović najzad ulazi u svoj prepoznatljiv ritam. Nakon serije promašaja, vezao je pet poena. Kaminski je izgubio loptu, pa promašio trojku, da bi kaznu servirao Davidovac za tri poena. Preokret Zvezde - 47:43.

13.05.2024. 21:42

23. MINUT: Pljušte faulovi i greške na obe strane

Treća četvrtina počela je sa prekidima. Po faul na obe strane, Nedović je bio polovičan sa penala, za njegov tek prvi poen na utakmici, dok je Kaminski bio stopostotan (40:41). Nedović ne može da se sastavi. Promašio je dva vezana šuta (0/5 iz igre), dok je Naneli ponovo bio precizan na drugoj strani. Vođstvo Partizana 43:40.

13.05.2024. 21:32

STATISTIKA

Kompletnu i detaljnu statistiku pogledajte na OVOM LINKU.

13.05.2024. 21:24

Kraj druge četvrtine: Zvezda - Partizan (39:39)

Bio je Partizan u jenom momentu nadomak dvocifrene prednosti (26:35), ali je Zvezda serijom 9:0 u režiji Dos Santosa i Lazića uspela da se vrati i na odmor ode u egalu (39:39).

Najefikasniji na utakmici su Naneli i Avramović sa po 11 i 10 poena. Panter je ostao na brojci (8p) iz prve četvrtine, dok listu strelaca Crvene zvezde predvodi Dos Santos sa devet poena.

Partizan ima više skokova (19-15). Bolje procente šuta za dva (11/16 - 7/14) i tri poena (4/13 - 5/18), dok Zvezda ima daleko više izlazaka na liniju penala (10/17 - 5/7).

Crno-beli imaju pet izgubljenih lopti, Zvezda samo jednu.

13.05.2024. 21:18

19. MINUT: Serija promašaja u finišu poluvremena

Naneli prekida seriju Zvezde svojim 11. poenom na utakmici (35:37). Geidraitis i Nedović maše otvorene šuteve na drugoj strani. Ledej je takođe nesiguran, da bi nakon diskutabilnog faula Avramovića, Dos Santos otišao na liniju penala, odakle je oba puta bio siguran (37:37). Odnos u faulovima 14:9 "za" Partizan. Zvezda sa "crte" ima učinak 10/17.

13.05.2024. 21:14

17. MINUT: Serija Zvezde, egal u Pioniru

Crno-beli upali su u kontra ritam. Obradović primoran da zatraži tajm-aut. Posle generalno dobre igre Partizana, gosti su upali u seriju grešaka. Slabo brane perimtar. Puštaju Lazića da šutira. Geidraitisa šalju na liniju penala, a kap koja je prelila čašu Obradoviću, bilo je kada su pustili Dos Santosa da se slobodno ušeta u reket.

Brazilac je zatim pogodio i trojku i za tili čas, Zvezda se vratila u igru. Izjednačenje u Pioniru - 35:35.

Serije Zvezde 9:0.

13.05.2024. 21:08

15. MINUT: Partizan nadomak dvocifrene prednosti

Avramović je raspoložen. Realizovao je 2+1 za njegov peti poen na utakmici, da bi nakon serije grešaka Zvezde pogodio za +5 crno-belih (22:27). Smit je zatim faulirao Bolomboja, koji je bio polovičan sa penala. A, onda je i Teodosić pogodio trojku u narednom napadu Zvezde (26:30).

Naneli je uzvratio istom merom na drugoj strani, Teodosića ovaj put nije poslužila sreća sa distance, da bi nakon faula Davidovca, Ponjitka realizovao oba bacanja za maksimalnih +9 Partizana - 35:26.

Crno-beli dosta bolji u ovim momentima.

13.05.2024. 21:00

12. MINUT: Tvrd derbi, prema očekivanjima...

Poenima iz prodora Avramović otvara drugu deonicu (17:22). Tompkins maši sa poludistance, kao i Avramović sa linije 6.75. Obe ekipe nervozno su ušle u četvrtinu. Kaboklo pravi faul nad Mitrovićem (deveti timski za Partizan), a centar Zvezde je oba puta bio siguran (20:22). Veliki broj prekida u ovim trenucima. Igra se tvrdo, sa dosta kontakta.

13.05.2024. 20:52

Kraj prve četvrtine: Zvezda - Partizan (17:20)

Partizan je bolje otvorio utakmicu. Prednost je imao tokom većeg dela uvodne deonice. Pre svega zahvaljujući dobrim procentima za dva poena (6/9), ali je Zvezda ulaskom Topića i Teodosića promenila odnos snaga na parketu. Crveno-beli uhvatili su ritam i na mali odmor odlaze sa tri poena zaostatka.

Zvezda ima 5/10 sa penala, 3/7 za dva i 2/8 za tri.

Najefikasniji je Panter sa osam poena, Naneli je dodao šest, dok su gotovo svi kod Zvezde izjednačeni.

13.05.2024. 20:49

9. MINUT: Teodosić zapalio atmosferu na tribinama

Zvezda je uhvatila ritam. Igraju sve bolje u ovim trenucima. Ulaskom Teodosića promenila se dinamika na terenu, a trojkom Davidovca, crveno-beli stigli su do prvog vođstva na meču 15:13.

13.05.2024. 20:47

8. MINUT: Zvezda se muči sa penala

Serija promašaja Zvezde sa linije penala. Posle promašaja Dos Santosa, crveno-beli su na učinku 5/10. Upravo se i na tome zasniva njihov napad u ovim trenucima. Prodorima pokušavaju da dođu do linije penala, ali ih, za sada, ne služi dobro šut. U međuvremenu Teodosić je ušao na teren i trojkom rasplamsao atmosferu na tribinama. Partizan vodi 13:12.

13.05.2024. 20:43

6. MINUT: Partizan već u bonusu

Bolomboj je u centru pažnje, faulirao ga je Kaminski, a američki centar pogodio je samo jedno bacanje (7:9). Partizan je u seriji promašaja, uz to, crno-beli su ušli u bonus. Eto prilike za lake poene Zvezde. Sada je i Geidraitis bio polovičan sa penala, da bi na drugoj strani sušu Partizana prekinuo Smailagić. Njegovi prvi poeni na utakmici - 11:8.

13.05.2024. 20:38

5. MINUT: Uzbudljivo u Pioniru od prvog zvižduka

Partizan sve bolji. Lazić je faulirao Pantera, koji je pogodio oba bacanja. Geidraitis je promašio otvorenu trojku na drugoj strani, kao i Lazić, da bi utisak Zvezde popravio Litvac sa polu distance. Vođstvo crno-belih 9:6. Mnogo mis mečeva na startu i solidan broj promašaja na obe strane.

13.05.2024. 20:35

3. MINUT: Partizan nešto konkretniji na startu

Partizan prvi dolazi do poena u finalu. Doužer se upisao na semafor. A, onda i Bolomboj na drugoj strani. Naneli zatim pogađa trojku, da bi Santos poenima iz prodora smanjio razliku na -1. Crno-beli vode 5:4. Igra se brzo, atosmfera priliči derbiju i nema sumnje da nas očekuje uzbudljiva utakmica u nastavku.

13.05.2024. 20:30

Počela je utakmica

Krenula je utakmica u Pioniru, prvi napad imaju košarkaši Crvene zvezde.

13.05.2024. 20:28

Startne petorke Partizana i Crvene zvezde

CRVENA ZVEZDA: Jago, Lazić, Giedraitis, Davidovac, Bolomboj.

PARTIZAN: Doužer, Panter, Naneli, Ledej, Kaminski.

13.05.2024. 19:57

Bolomboj ipak u sastavu Zvezde

Američki centar imao je problema sa povredom, pa je njegovo učešče u prvoj utakmice finalne serije bilo pod znakom pitanja. Ali više nema dileme - Džoel Bolomboj igraće u Pioniru.

Izašao je na teren tokom zagrevanja i prema svemu sudeći nema prepreka da zaigra protiv Partizana.

13.05.2024. 19:46

Najava finala: Zvezda bolja od Partizana u poslednja tri derbija

Lider regularnog toka ABA lige i osvajač Kupa Radivoja Koraća ima prednost domaćeg terena u finalnoj seriji protiv Partizana. Zvezda je bila bolja od gradskog rivala u poslednja tri derbija i sa velikim očekivanjima ulazi u ove odlučujuće borbe za regionalni tron.