UEFA Liga nacija

Španci "zgromili" Švajcarsku: Šampion neumoljiv i s čovekom manje više od sat vremena

08.09.2024 22:43
Fudbaleri Španije, sleve jedan od pogodaka u pobedi nad Švajcarskom Tanjug/Jean-Christophe Bott/Keystone via AP
Fudbaleri Španije, sleve jedan od pogodaka u pobedi nad Švajcarskom

Fudbalska reprezantacije Španije ponovo pobeđuje, a ceh za beogradski remi sa Srbijom, pre nekoliko dana, večeras je branilac titule i pobednik nedavnog prvenstva Evrope isporučio Švajcarskoj, u drugom meču na strani od početka nove Lige nacija - 1:4 (1:2).

Prvo poluvreme bilo je krcato zanimljivim detaljima, pala su tri gola i jedno isključenje, a posla je bilo i za sudije u VAR sobi. "Crvena furija" je silovito udarila na domaćina, ali je do kraja tog dela meča imala manje loptu u nogama.

Delimično i zbog toga što je Robin Le Normand već u 20. minutu zaradio crveni karton, pečatiran pregledavanjem video snimka. To je "skupilo" igru gostiju, jer je prvenstveno trebalo zatvoriti prilaze svojoj mreži.

Međutim, ekipa Luisa de la Fuentea je pre toga stekla rezultatski kapital. Prvo je Hoselu sjajno reagovao na centaršut u 4. minutu, a onda je Ruiz (13) jedan odbitak zakucao u centar mete. Amduni je tek pred kraj, takođe na odbitak, prepolovio minus brojčano jačeg autsajdera (41).

Pre toga je isti igrač zadrmao prečku (25), dok je glavni arbitar procenio da Jamal nije igrao rukom u šesnaestercu (45+1), mada su Švajcarci tražili penal zbog intervencije vunderkinda sa Pirineja.

Takođe, Raja je u nekoliko navrata vrhunski intervenisao, dok je intervencijom VAR-a u ranoj fazi duela (7) poništen pogodak Omeragića, zbog toga što mu je pretodilo igranje rukom.

U drugom poluvremenu je Španija svesno prepustila teren, inicijativu u "bubamaru" Švajcarcima, baveći se pre svega čuvanjem sitne prednosti. I pametno čekajući šanse za kontraudare, po previše otvorenom izazivaču. Prvo je Tores asistirao Ruizu za joj jedan pogodak (77), a onda je sam, uz pomoć Hoselua, zapečatio sudbinu nedostojnog rivala (80).

Još jednom dokazavrši da brojke ponekad umeju gadno da prevare. To što su imali svega 30 odsto poseda posle drugog izlaska na travu nije ih sprečilo da sa svega dva ispaljena "metka" štikliraju postavljeni cilj pre puta u Ženevu.