UEFA Liga konferencije

TV Arena sport u Bjalistoku: Jagelonija kao ponos regije, mali Versaj leži u srcu grada

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

20.02.2025 14:13
Bjalistok TV Arena sport
Bjalistok

(Od specijalnih izveštača TV Arena sport - Uroša Samardžića i Aleksandra Aleksića/

Put od Varšave, glavnog grada Poljske, do Bjalistoka, grada koji se nalazi nekoliko desetina kilometara udaljenosti od granice sa Belorusijom, može biti opisan jednom rečju - monotono. Auto-put, tri trake u jednom pravcu, red četinara sa leve i desne strane, i tek po neko zaleđeno jezero pejzaž su koji pokrivali 220 kilometara saobraćajnice.  

Zimski period nakon 16 sati donosi potpuni mrak. Ne pomaže ni ulična rasveta, a ono što gradu daje pravo ruho istočnjačkog su mnogobrojne katedrale, ali i pravoslavne crkve koje se ukazuju već na ulasku u glavni grad oblasti Podlaskje. 

Zanimljivo, iako može zvučati začuđujuće, je to što je površinski Bjalistok čak manji od Bačke Topole. Poljski grad se prostori na 102 kvardatna kilometra, a onaj iz severne pokrajine Srbije na dva kvadratna kilometra manje.  

NAJVEĆA PRAVOSLAVNA REGIJA OBOJENA CRKVAMA IZ XIV VEKA 

TV Arena sport

 

 

Numerologija svedoči sledeće: Bjalistok je 10. najveći grad u Poljskoj, sa ukupnom brojem stanovnika od 300,000, među kojima se posebno izdvaja broj Belorusa i Rusa koji su svoje prebivalište našli u ovoj oblasti. Ulogu da Bjalistok ima status i najvećeg grada sa pravoslavnim žiteljima odigrala je blizina granice sa Belorusijom, te 15,5% ukupnog broja stanovništva čine Belorusi, dok 3,4% dodaju i državljani Rusije.

Grad se, kao što smo rekli, prostire na malo više od 100 kilometara kvadratnih - uzak krug samog centar broji šest muzeja, četiri pravoslavne crkve i sedam katedrala. Široki bulevari, građevine koje datiraju iz posleratnih godina, neodoljivo podsećaju na uticaj Rusije i socijalistički period koji je dao sopstveni pečat arhitekturi.  

Prepliću se crkve i katedrale duž čitavog centra, ali i na obodu grada. Od građevina koje datiraju iz ranog srednjeg veka do onih koje su novijeg datuma. Gostoprimstva, osmeha i ljubaznosti lokalnom stanovništvu ne manjka, a preporuka u hladnim februarskim danima je da nakon obilaska grada energiju potažite u lokalnom čaju, ali i kuhinji.  

PARIZ NA POLJSKI NAČIN  

Centar samog Bjalistoka predsatvlja kulturno i istorijsko nasleđe grada i regije. Posebnu pažnju privlači palata Branicki – danas monumentalna građevina koja predstavlja spomenik nekadašnjoj rezidenciji Jan Klemensa Branickog. Branicki je tokom svoj dejstvovanja stekao status "Hetman", titula koja se inače koristi u političkom životu istočnjačkih naroda, a koja se dodeljuje vojskovođama.  

TV Arena sport

 

 

Želja je Branickog, svedoči lokalno stanovništvo, bila da postane poljski kralj. Uticaj porodice Jagjelo, koja je vladala zemljom od 14. do 16. veka, a koja potiče iz regije Podlaskije, ostavila je duboki trag i koren u samom gradu. Isti uzor tokom 18. veka sledio je Branicki, čija je želja da njegova rezidencija, koja istini za volju više podseća na palatu, bude urađena po uzoru na Versaj. Tako je i bilo, te danas uz ime "Palata Branicki", obavezno u lokalnim mestima Bjalistoka možete čuti i naziv "mali Versaj".  

Velja žreba je, zajedno sa TSC-om, ekspediciju TV Arena sport na krajnji istok Poljske poslala sredinom februara, u danima kada je sneg iznenadio meštane Bjalistoka, te i sam "mali Versaj” odlučio da nam me pokaže raskoš koji ima u proleće. Lokalni park koji se prostire duž čitave palate predstavlja prirodno bogatstvo lokaliteta i omiljeno mesto u proleće i leto, pre svega za one najmlađe. Danas je palata čuvenog vojskovođe Branickog pretvorena u najpoznatiji muzej Bjalistoka.

JAGA, JAGJELO, JAGELONIJA!  

Na obodu grada Bjalistok nalazi se gradski stadion, zbog sponzora, poznatiji kao Horten arena. Kapacitetom preko 25.000 i uz sedeća mesta u crvenim i žutim bojama, inače zaštitnim nijansama samog grada i regije, zakonom zaštićenih boja nakon sednice gradske uprave 1997, sve je u znaku Jagelonije.  

Iako je klub iz samo Bjalistoka, tvorci su početkom 20. veka, odlučili da imenom Jagelonija održe sećanje na pomenutu porodicu Jagjelo. Zbog toga, Jaga, Jagelo, a onda i Jagelonija, kako kažu žitelji grada, neretko su lingvistički simboli.  

Klub, sa ne tako skromnom istorijom postojanja, u svojim vitrinama ima četiri trofeja - jedan namenjen pobedniku druge lige (tokom 90-ih godina), jedan namenjen osvajaču Kupa i kasnije Superkupa, odnosno, onaj najvredniji koji se nalazi u fudbalskom muzeju osvojen 2024. - POLJSKA EKSTRAKLASA!  

Revanš meč osmine finala Lige konferencija između Jagelonije i TSC-a na programu je od 21.00 čas uz direktan prenos na kanalu TV Arena 1 Premium.