Borac ispisao istoriju fudbala u BiH: Banjalučani osigurali jesen u Evropi

15.08.2024 23:45
Navijači Borca iz Banjaluke, budućeg učesnika UEFA takmičenja Profimedia
Navijači Borca iz Banjaluke, budućeg učesnika UEFA takmičenja

Fudbaleri Borca iz Banjaluke obezbedili su prvi plasman u grupnu fazu UEFA takmičenja u svojoj istorija, ali i u analima Bosne i Hercegovine, pošto su u dramatičnom revanšu uspeli su da pobede Ki Klaksvik - 3:1 (1:0, 2:1), tj. prođu dalje ukupnim rezultatom 4:3. Najmanje u Ligu konferencije, a možda i u Ligu Evrope, za koju se bore.

Rival sa Farskih Ostrva je nedelju dana na svom terenu slavio 2:1, ali je sastav iz bivše jugoslovenske republike uspeo da sve to nadoknadi i u dodatnih pola sata slavi na "Gradskom stadionu" pred svojim navijačima.

Sve je počelo kako se samo može poželeti za domaćine, jer je poveo preko Nikole Srećkovća u 17. minutu. To je ujedno bio i jedini pogodak u prvom poluvremenu, a uvodni minuti drugog dela doneli su velika uzbuđenja.

Najpre je srpski internacionalac Deni Pavlović u 53. minutu uspeo da donese izjednačenje KI Klaksviku, da bi svega dva minuta posle Srećković ponovo bio precizan. Međutim, njegov gol je poništen zbog ofsajda, pa je ostalo 1:1.

Kako se meč u Republici Srpskoj bližio kraju, činilo se da su Banjalučani na pragu ispadanja, ali je u 82. minutu usledio nezadrživ projektil Stefana Savića, za novi egal u ukupnom odnosu snaga (3:3).

U produžecima je domaćin imao više snage i koncentracije, a gol vredan trijumfa delo je Holanđanina Barta Mejersa u 93. minutu. Borac tako ima osiguranu grupnu fazu Lige konferencije, ali ima pravo da se nada još većem uspehu i ide na sbe ili ništa protiv favorizovanog Ferencvaroša, na pragu jače i bogatije LE.